Newsy z Kraju i ze Świata

Newsy, Ciekawostki, Randki

Nowinki

Jaskra to poważna choroba oczu

Oczy jako narząd wzroku, stanowią ważną część całego organizmu człowieka, są jednym z głównych zmysłów i odpowiadają za wiele funkcji życiowych. Jeżeli pojawiają się alarmujące i niepokojące nas objawy chorobowe w okolicach oczu, to znak że koniecznie trzeba wybrać się do lekarza okulisty. Im wcześniej udamy się do lekarza, tym szybciej rozpocznie się leczenie, dzięki któremu nasz wzrok znów zyska pełną sprawność.

Leczenie jaskry – kiedy udać się do okulisty?

W każdej sytuacji, gdy tylko zaczniemy obserwować niepokojące nas objawy, warto a nawet trzeba zarejestrować się do okulisty, który zbada nas i rozwieje wszelkie wątpliwości związane z naszym zdrowiem. Jaskra jest chorobą podstępną i zwykle niezauważalną. Jej pierwsze objawy to zwyczajne bóle głowy, nadmierne łzawienie oczu, nudności oraz wymioty. Gdy jesteśmy młodzi, takie objawy chorobowe mogą nam się kojarzyć niemalże ze wszystkim, z pewnością jednak nie podejrzewamy u siebie poważnej choroby oczu.

Kiedy już zostanie u nas zdiagnozowana jaskra, lekarz okulista zadba o prawidłowe leczenie jaskry, które może składać się z samej farmakoterapii bądź stanowić dodatkowo połączenie z terapią laserową. Tutaj możemy wyróżnić dwa rodzaje terapii: trabekuloplastyka laserowa SLT oraz zastosowanie irydotomii laserowej. Pierwsza jest w pełni bezpieczna i nie wymagająca ingerencji skalpela chirurgicznego. Druga metoda jest nieco bardziej skomplikowana, choć nacięcie w tęczówce jest naprawdę małe, a cały zabieg odbywa się w tak zwanym kroplowym znieczuleniu.

Tylko w przypadku wyjątkowo zaawansowanej jaskry, lekarz zaleca operację chirurgiczną, w trakcie której skutecznie obniżane zostaje ciśnienie wewnątrz oka. Aby nie dopuścić do zaawansowanej postaci jaskry, warto regularnie odwiedzać gabinet okulistyczny, wykonując w nim wszystkie rutynowe badania wzroku.

Okulista Warszawa – co warto wiedzieć?

Wbrew powszechnym opiniom okulista Warszawa zajmuje się nie tylko badaniem prawidłowości widzenia, ma on także za zadanie zbadać oczy pod względem innych chorób, do jakich zalicza się wspomniana wcześniej jaskra czy tak popularna w ostatnim czasie zaćma.

Udając się na rutynową wizytę okulistyczną, warto przygotować się na typowy wywiad lekarski, w którym zostanie nam zadane wiele pytań dotyczących naszego życia oraz możliwych dolegliwości związanych właśnie ze wzrokiem.

Następnie tradycyjnie zostaniemy posadzeni przed tablicą z literami, a jeżeli wszystkie symbole odgadniemy prawidłowo, pozostanie jeszcze tylko wnikliwe zbadanie wnętrza oka, za pomocą specjalistycznego aparatu do badania wzroku.

To tutaj profesjonalnie zostają zdiagnozowane nawet najmniejsze odchylenia od normy, to za pomocą takiego aparatu okulista może znaleźć niewidoczne gołym okiem zmiany, świadczące o początkach jakiejś choroby oczu. Tylko dzięki rutynowym badaniom wzroku, możemy uchronić się przed poważnymi chorobami oczu, które w rezultacie mogą prowadzić do znacznego pogorszenia się naszego wzroku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ